- Written by Učenički dom Split
- Published: 07 svi. 2015
Mladen Kamenjarin i Silvija Katavić, Učenički dom Split
Naš dom je 05. svibnja ugostio odgajatelje, stručne suradnike i zdravstvene djelatnike, koji su na 28. Međužupanijskom stručnom vijeću županija 13, 17 i 19. obrađivali temu:
Nasilje nad ili među djecom, područja: Socio-emocionalni razvoj i Čuvanje i unapređivanje zdravlja.
Vlatka Vladilo, Ženski đački dom Split
Stručni skup su otvorili
Mladen Kamenjarin, dipl. ing. - ravnatelj Učeničkog doma Split i
Silvija Katavić, prof. voditeljica MŽSV-a. Po ustaljenom običaju, izlaganju je prethodila evaluacija 27. MŽSV, prezentirana od strane prof. Katavić.
Uvodno izlaganje i najavu teme predstavila je
Vlatka Vladilo, prof. , ŽĐD Split, naglasivši kvalitetnu suradnju Ženskog đačkog doma Split sa udrugom "MoSt", Nastavnim zavodom za javno zdravstvo SDŽ i kazalištem PlayDrama.
Đordana Barbarić, predsjednica udruge "MoSt"
Potom je
Đordana Barbarić, predsjednica udruge "
MoSt" ukratko predočila rad i aktivnosti udruge te potom održala poučno predavanje na temu:
„Mladi u riziku“. Govorivši o
iskustvima udruge "MoSt" u radu s mladima, istaknula je važnost
POP programa (Posebni odgojni postupak) koji pruža psihosocijalnu potporu mladima i njihovim roditeljima, te uključuje u pomagački proces stručnjake i vršnjake pomagače.
Vršnjaci pomagači pružaju pomoć u učenju, organiziraju aktivnosti slobodnog vremena te motiviraju i savjetuju mlade kojima je pomoć potrebna. Njihova uloga i korist je velika - oni potiču suradnju, stvaraju mrežu podrške mladima u riziku, mladima s problemima u ponašanju, doprinose zajednici u kojoj žive, razvijaju osjetljivosti na tuđe osjećaje i doživljaje, dijele iskustava među vršnjacima i pozitivan su model identifikacije mladima u riziku.
Stručnjaci, pak, potiču vršnjačko savjetovanje i educiraju pomagače, organiziraju stručni savjetodavni rad s mladima i roditeljima, osnažuju volontere pomagače (edukacije, predavanja, supervizija...) te kontaktiraju sa školama i institucijama soc.skrbi i pravosuđa. Udruga "MoSt" ulaže velike napore u radu i poboljšanju života beskućnika, u čemu ostvaruju izuzetne rezultate. A u sklopu rada s mladima tijekom jedne školske godine uključi oko 70 mladih osoba rizičnog ponašanja, prosječne dobi od 15 godina. Poteškoće su različite - veliki broj izostanaka sa nastave i negativnih ocjena, konzumiranje opojnih droga, češće alkohola, nasilnog ponašanja u obitelji i školi, remećenje nastave i sukobi sa nastavnicima i vršnjacima. Većina mladih uključila se samoinicijativno i od strane stručnih službi škola, što je posljedica dobro organiziranog volonterizma i aktivizma od strane "MoSt"-ovaca.
Roberta Matković, Nastavni zavod za javno zdravstvo
Roberta Matković, prof. (Nastavni zavod za javno zdravstvo, Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti) prezentirala je rezultate upitnika o nasilju provedenog u Ženskom đačkom domu Split.
Ana Milović, Centar za socijalnu skrb
Ana Milović, mag.socijalni pedagog (Centar za socijalnu skrb), u svom se izlaganju dotakla djelatnosti i usluga Centra, kao i mnogih primjera iz iskustva u radu Odjela za djecu, mladež i obitelj. Predočila je rad timova Centra koji obavljaju poslove savjetodavnog i preventivnog rada i druge stručne poslove - savjetodavne usluge koja se odnose na brak, roditeljstvo, obiteljske i partnerske odnose, te razvoj socijalizacijskih vještina djece i mladih, posebno komunikacijskih vještina i nenasilnog rješavanja sukoba među djecom i mladim. Istaknula je potrebu razvijanja mreže usluga u lokalnoj zajednici kroz partnerstvo i suradnju.
Josipa Vučić i Amalija Hrepić Gruić, udruga “MoSt”
O projektu: „Idealima protiv nasilja“ izlagale su
Josipa Vučić, prof. i
Amalija Hrepić Gruić, prof. iz udruge "MoSt", a koji je rezultat partnerstva s Ženskim đačkim domom Split i Kazalištem PlayDrama.
Vjera Malbaša, Odjel maloljetničke delikvencije PU
Vjera Malbaša, dipl.iur., načelnica Odjela maloljetničke delikvencije PU Splitsko – dalmatinske, predočila je zakonske okvire istaknuvši pri tom važnost Protokola o postupanju u slučaju zlostavljanja djece, te izložila podatke koji upućuju na tendenciju pada maloljetničke delikvencije u Splitu posljednjih godina i to: 45 % u broju prijavljenih kaznenih djela, 10 % u broju prijavljenih šteta i cca 50 % u prijavama narušavanja javnog reda i mira, dok je cyberbullying (nasilje putem Inerneta) u porastu. Kao dužnost i prioritet aktivnosti Odjela navela je vrtiće, škole i sigurnost u prometu, te istaknula edukaciju i suradnju sa odgojno - obrazovnim djelatnicima, u interesu zaštite djece i u cilju prevencije. Potakla je otvorenu diskusiju u kojoj su aktivno sudjelovali sudionici skupa.
Davorka Kovačić Berković, Nastavni zavod za javno zdravstvo
Naposlijetku je uslijedilo izlaganje
Davorke Kovačić Borković, prof. o projektu realiziranom u suradnji Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti (Nastavni zavod za javno zdravstvo SDŽ) i odgajatelja i učenica iz Ženskog đačkog doma Split. Poprativši svoje izlaganje projekcijom filma
„Nešto ću ti reć“ upoznala nas je s provedenim aktivnostima i radionicama, poput radionice samoobrane i "Pijane naočale", uz pomoću kojih se može pokazati štetnost i utjecaj alkohola i opojnih droga.
Na 28. MŽSV-u
Ovaj stručni skup je bila još jedna dobro osmišljena i iskorištena prilika u kojoj smo interaktivnim izlaganjem, prezentacijom projekata, projekcijom filmova, prikazima pozitivne prakse i diskusijom razmijenili iskustva i stručna mišljenja, proširili znanje i upoznali nove metode rada.