- Written by Učenički dom Split
- Published: 23 velj. 2013
Marinka Čulina Rončević, prof.
U Srednjoškolskom đačkom domu Zadar, proteklog je utorka, 12. veljače 2013. održano 21. međužupanijsko stručno vijeće odgajatelja, stručnih suradnika i zdravstvenih djelatnika učenikih domova za županije 13, 17 i 19. na temu odgojnog područja:
Čuvanje i unapređivanje zdravlja. Sadržaj skupa obrađen je kroz 4 teme:
1. Što skrivamo ispod maske? Izvješće sa prošlog skupa ŽSV - Đurđica Kamenjarin, prof.
2. Mentalno zdravlje adolescenata kao izraza današnjeg društva - dr. Marija Pupić - Bakrač
3. Piti ili biti svoj - Ivan Đula, prof.
4. Mirisne soli - Zrinka Šarić Mužinić, prof.
Đurđica Kamenjarin, prof. nas je prigodno uljepšala s maskama, koje je izradila učenica 2. razreda Anamarija Erceg
Pozdravne riječi dobrodošlice, u ime domaćina, uputila je
Marinka Čulina Rončević, prof.
Uvodno izlaganje na temu karnevalskih zanimljivosti i običaja, zatim poticajne prezentacije s porukama i razmišljanjima o tome kako biti zdrav i otpustiti od sebe stvari, misli i navike koje nas sputavaju, te Izvješće sa prošlog skupa ŽSV (održan u Ženskom đačkom domu - Split) prezentirala je
Đurđica Kamenjarin, prof.
Dr. Marija Pupić - Bakrač održala je zanimljivo i poučno predavanje o mentalnom zdravlju adolescenata
Poučno predavanje o mentalnom zdravlju adolescenata održala je
Marija Pupić - Bakrač, dr. med. spec. epidemiologije, iz Zavoda za javno zdravstvo Zadar. Pri tom je istaknula kako je mentalno zdravlje jedan od prioriteta, budući je sve veći broj traumatizirane i zanemarivane djece. Naglasila je primarnu ulogu obitelji, ali i odgajatelja, koji su vrlo biti u primarnoj i sekundarnoj prevenciji, te značaj kvalitenog odnosa odgajatelja i učenika. Govorila je o posljedicama pušenja i opijanja, prezentiravši nam rezultate istraživanja i usporedbu sa europskim rezultatima, po kojima naša država zauzima neslavno visoko mjesto.
"
Razdoblje stupnjevitog prijelaza iz djetinjstva u zrelu karakteriziraju: osjećaj neizmjerne snage kojom mogu promijeniti svijet; adolescenti su najugroženija populacijska skupina za razvoj i usvajanje ovisničkog ponašanja, zbog: relativnog neiskustva, nedovoljno znanja, potrebe za istraživanjem; često netočno usvojenih informacija, iluzije neranjivosti, nedostatk komunikacijskih vještina i snažnog vršnjačkog pritiska. Poremećaji u ponašanju: poremećaji raspoloženja (depresivni tip), poremećaji ponašanja, poremećaji hranjenja (anoreksija i bulimija); eksperimentiranje sa psihoaktivnim sredstvima. Liječenje se najčešće sastoji u savjetovališnim i suportivnim programima. Nerijetko se radi i sa članovima obitelji. Mladi mozak je još u razvoju i ne funkcionira poput mozga odrasle osobe,a tijekom adolescencije doseže do oko 80% puta do zrelosti. Mozak adolescenata funkcionira poput jakog automobila sa lošim kočnicama. Obitelj je temeljna i najmanja jedinica društva od davnih vremena do danas. Od obitelji se očekuje ostvarivanje reproduktivne, ekonomske, emotivne, zaštitne i odgojnomoralne funkcije. Najvažnija funkcija obitelji je priprema za socijalizaciju pojedinca, tj. uvođenje pojedinca u društvo. Obitelj je najbolje mjesto na kojem svojoj djeci možemo prenijeti naša dragocjena životna iskustva i znanja. Obitelj je zajednica ljubavi, a zdravu atmosferu u obitelji karakteriziraju: topla i sigurna atmosfera, emocionalna povezanost i poštovanje medu svim njenim članovima, vlada osjecaj optimizma i zdrav – nerizičan način života, poštuje se kvalitetan sustav vrijednosti: moralnost, zdravlje, ljubav, rad, znanje, prijateljstvo. Na taj način djeca razvijaju pozitivnu sliku o sebi, imaju samopouzdanje i samopoštovanje, pripremaju se donositi zdrave odluke, snose posljedice svojih odluka i polako postaju samostalni i neovisni. Obitelj mora za djecu biti ugodan i siguran milje. Iz sretnih obitelji djeca ne bježe na ulicu!" - istaknula je dr. Pupić - Bakrač, prezentiravši nam, između ostalog i rezultate brojnih istraživanja, iz kojih se da zaključiti kako je evidentan veliki skok u uporabi inhalanata, povećanje u konzumaciji marihuane, alkohola, u čemu je naša zemlja i dalje iznad europskog prosjeka, što je zabrinjavajuće, te je rad na prevenciji nužnost. "
Sve ranija dob eksperimentiranja sa psihoaktivnim sredstvima je dijelom odraz krize obitelji. Konzumacija alkohola medu mladima je u stalnom porastu, a alkohol je droga koja može dovesti do ovisnosti , to je kronična bolest, zahtjeva doživotno lijecenje i nanosi štetu ne samo pojedincu već i cijeloj obitelji. Potrebno je ustrajno raditi na promjeni stavova i ponašanja cjelokupnog društva spram alkohola, ali i pošasti kockanja, a odgajatelji moraju djetetu biti ugodni sugovornici ali i jasni i dosljedni učitelji. Kod mladih je potrebno raditi na jačanju samopouzdanja i samopoštovanja, njih treba učiti odgovorno donositi odluke što znači i suočavati ih sa posljedicama. Potrebno je misliti na mentalne poteškoće mladih i pravovremeno potražiti pomoc stručnih osoba. Vrlo često se problem riješi sa nekoliko savjetovališnih tretmana, a farmakoterapija je rijetko potrebna ili se uzima u kratkom razdoblju. Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja!" - zaključila je svoje izlaganje dr. Marija Pupić - Bakrač.
Ivan Đula, prof. govorio je o problemima alkoholizma
O problemima i posljedicama kockanja,pušenja, konzumiranja alkohola, o značaju obitelji na razvoj djeteta, o kvalitetnom odnosu odgajatelja i učenika, u smislu bezuvjetnog davanja, nastavio je izlagati
Ivan Đula, prof. prenijevši nam svoja iskustva i nastojanja u edukaciji i prevenciji ovisnosti, s ciljem poticanja i razvijanja kritičkog razmišljanja kod adolescenata. Prevencija ovisnosti provođena je s učenicima Srednjoškolskog đačkog doma Zadar, a putem parlaonica, radionica, predavanja, debata, anketa i istraživanja, pod nazivom "
Piti ili biti svoj". Prof. Đula je demonstrirao i obrazložio rezultate ankete, provedene među učenicima.
Zrinka šarić - Mužinić, prof. pripremila je kreativnu radionicu izrade mirisne soli
Naposlijetku je za učesnike ŽSV ekološku kreativnu radionicu izrade mirisne soli pripremila
Zrinka Šarić - Mužinić, prof., pripremivši nam prezentaciju:
Mirisi, te educiravši nas
o načinu izrade soli za kupanje, na prirodnoj bazi, kao i o dekoriranju ambalaže. To je ujedno i poticaj za organiziranje takvih radionica u učeničkim domovima, čime bi se potakao pozitivan stav prema očuvanju okoliša, inicijativa za izradu vlastitih mirisnih soli, razvijale pravilne zdravstvene i higijenske navike i osjećaj za lijepo.
Bio je ovo još jedan lijepi susret na kojem su djelatnici učeničkih domova bili u prilici proširiti svoje spoznaje i razmijeniti iskustva.