- Written by Učenički dom Split
- Published: 09 ruj. 2017
Koncem kolovoza 2017., u Športskoj gimnaziji i učeničkom domu - Zagreb, održana je "Ljetna škola za odgajatelje i stručne suradnike učeničkih domova Republike Hrvatske". Domaćini i organizatori su se potrudili da organizacija stručnog skupa prođe u poticajnoj i radnoj atmosferi. Putem predavanja, okruglih stolova, debata i pedagoških radionica, obradili smo brojne edukativne sadržaje iz područja socijalnog i emocionalnog razvoja učenika.
Miljenka Galić, viša savjetnica u AZOO, predstavivši plan i program stručkog skupa, naglasila je važnost holističkog pristupa odgoju i obrazovanju kao i ulogu škole i doma u poticanju razvoja socijalno kompetentne djece. Pozdravila je i goste sudionike skupa - kolege iz učeničkih domova Makedonije, Slovenije i Kosova. Ljubica Banović, predsjednica UUDRH je izvijestila prisutne o literarnom natječaju koju je potaknula Udruga učeničkih domova Republike Hrvatske, te najavila izdavanje časopisa Udruge, pozvavši prisutne na suradnju. Također je istaknula važnost dovršetka izrade okvirnog kurikuluma za rad u učeničkim domovima i primjenu istog. Stipe Perišić, ravnatelj Športske gimnazije i Učeničkog doma nas je upoznao sa planovima izgradnje sportske dvorane i kampusa u okviru gimnazije.
Poučno predavanje: "Socijalne vještine i trening socijalnih vještina u radu s mladima" održala je izv. prof. dr. sc. Valentina Kranželić. Pri tom je naglasila kako je osnaživanje djece i mladih za snalaženje u svakodnevnim situacijama kroz učenje i vježbanje socijalnih vještina nužno za razvitak potencijala, a učenje novih, socijalno prihvatljivih ponašanja i vještina "oruđe" na putu njihova razvoja i suočavanja sa sve većim i rizičnijim izazovima današnjice.
Ivana Ivančić, prof. bila je moderator debate "Večeri uz knjigu" na temu: „Pedocentrizam i /ili pripremanje djece za realni svijet?“ – temeljena na bestselleru „ Epidemija popustljivog odgoja“ autora: Roberta Shawa i Stephanie Wood. Budući je većina sudionika pročitala spomenutu knjigu, iznijeli su se dojmovi i razvila diskusija o temama koje knjiga obrađuje: zašto su djeca nevesela, nezadovoljna i sebična i kako im pomoći, o krivim koracima u odgoju djece i dugoročnim posljedicama u slučaju ignoriranja istih.
Vrlo zanimljivo predavanje pod nazivom "Sreća u nesreći (?)" održala je prof. dr. sc. Dubravka Miljković i putem živopisnih primjera ukazala na pozitivne aspekte negativnih okolnosti odrastanja i s tim u vezi statističke korelacije uspješnosti i kreativnosti.
Nataša Šimić, prof. održala je predavanje o pokazateljima i rizicima kvalitete rada u učeničkom domu.
"Internet i medijska pismenost" bila je tema predavanja prof. dr. sc. Gorana Bubaša, nakon čega je održana i pedagoška radionica na istu temu.
O planiranju i programiranju odgojno-obrazovnog rada kao i o vođenju pedagoške dokumentacije u učeničkim domovima raspravljalo se na okruglom stolu: "Izazovi odgojno-obrazovnog rada u učeničkim domovima", predvođenim od strane stručnog tima: Miljenke Galić, Ljubice Banović, Nade Antolčić i Silvije Katavić.
Održano je i šesnaest pedagoških radionica čije rezultate rada su na kraju ovog skupa prezentirali sudionici iskustvenih skupina. Nazivi i voditelji pedagoških radionica su:
"Primjer programa adaptacije" - Suzana Sokele i Ivana Štetić "Znamo li prepoznati emocije i raspoloženja učenika?" - Elizabeta Galić Papić i Ante Papić "Odgajateljsko vijeće i/ili Luda čajanka? Alisa u učeničkom domu" - Katarina Fruk i Maja Feil Ostojić "Izvrnuto obrnuto" - Majda Barada i Vlatka Vladilo "Primjena elemenata art terapije u prepoznavanju raznih emocionalnih stanja" - Jasna Majić, Ivona Pierobon i Nikolina Pajalić "Dobrobiti volontiranja za socioemocionalni razvoj učenika" - Ana Imrović i Ivana Harapin Gajić "Kontrola bijesa" - Jelena Voroncov Eterović "Pokret" - Marinko Petričević "Divno je biti nekome nešto" - Mile Milas "Hollyhome" (adaptacija i rad u skupini/timu) - Silvija Katavić i Goran Samardžić "Piknik u gradu" - Željka Mišetić i Sanja Posavec Španović "Kako se osjećati bolje" - Stanka Vuletić i Gorjana Magovac "Expecto patronum" - Tamara Vrhovec i Sanja Tortić "Pomaknimo fokus" - Ines Maurović "Pedagoško istraživanje: Zadovoljstvo poslom odgajatelja u učeničkom domu" - Vinko Rožić i Marinko Bronzić "Kako nas bolje upoznati" - radionica za ravnatelje i voditelje učeničkih domova: Maja Cvitković, prof.
Evo i ostalih fotografija sa Ljetne škole za odgajatelje i stručne suradnike učeničkih domova Zagreb, 28 - 30.08.2017.:
Posted in Događanja