- Written by Učenički dom Split
- Published: 31 svi. 2016
Tko još u Splitu ne zna za "Dicu"? Kazališna predstava GKM-a, kojoj zadnjih mjeseci mahom pohode učenici splitskih srednih škola oduševljava mladu publiku, ali i one koji se mladima bave. Stoga je naš Dom omogućio ulaznice svim zainteresiranima, te je 60-tak učenika u društvu nekoliko odgajatelja pogledalo predstavu. U Teatrinu Gradskog kazališta mladih smo proveli izuzetnu večer i uživali u glumačkoj izvedbi profesionalnih glumaca ali i mladih polaznika Dramskog studija GKM-a. Na sceni se naprosto događa život. Zgražali smo se, cenili od smijeha, čudili i pri tom, htjeli mi to ili ne, suočovali sa samim sobom. Zar to nije cilj svake predstave, barem bi trebao biti - da prodre do gledatelja, prodrma ga i potakne na razmišljanje, u konačnici i na djelovanje. Da poput kvasca digne i probudi nešto u nama! Izađemo li iz kazališta ravnodušni, uspavani ili u krajnjem slučaju - naspavani nakon sat-dva, taj kvasac nije djelovao, tijesto je splasnulo... U ovom slučaju recept je uspio!
Uvijek aktualna tema nasilja među mladima, poteškoće odrastanja, strahovi od neprihvaćanja, emotivne veze i ucjene, odnosi u obitelji - priče su o kojima predstava govori i potiče na razmišljanje. Neki su učenici odgledali predstavu i po drugi puta. Eto, i to se događa: srednjoškolac, koji je "po defaultu" grintav i ne da mu se ni ono što mora, a kamoli ono što ne mora, ide svojevoljno dva puta u kazalište, u razmaku od 15 dana, da bi pogledao istu predstavu! Zar to nije najbolja potvrda da su "Dica" i te kako dobro progovorila o problemima mladih, o svemu onome što ih tišti ili čini sretnima.
Potaknuti predstavom, na 8. katu je održana radionica na kojoj smo razgovarali o agresivnosti, o ljubavi i nasilju među mladima, o vlastitim strahovima i obrascima reagiranja, anoreksiji... Promišljali smo o uzrocima i pojavi nasilja kao izrazu nemoći, želji za prihvaćanjem, "cajkaškoj kulturi", prisiljavanju na spolne odnose (tzv. emotivne ucjene) te, putem igranja uloga i rješavanja zadataka, radili na osvješćivanju bijesa, otkrivanju izvornih frustracija i načinima postupanja u "zapaljivim situacijama" prikladnim vještinama. U radionici koju je osmislila i vodila odg. Jelena Voroncov Eterović aktivno je sudjelovalo 8 učenica.
Posted in Događanja